O Szkole

nasza historia

Inicjatywa

Państwowa Szkoła Muzyczna w Krapkowicach powstała na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego powołanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Krapkowickiej, uchwałą z dnia 15 września 1961 roku. Towarzystwu przewodniczył w tym okresie Piotr Świerc, obecny patron szkoły. 

początki

Pierwszym dyrektorem szkoły, uruchomionej na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 1 września 1969 roku był Paweł Holik, a kadrę nauczycielską stanowili: Teresa Cebula, Anna Kozioł, Krystyna Broy, Teresa Czosnykowska, Teresa Marynowicz, Herbert Niedziela oraz Antoni Radziej. Uczniowie rozpoczęli naukę w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym, obecnie po zmianach organizacyjnych nazywanych odpowiednio: 6–letnim i 4–letnim cyklem nauczania.  

W tym okresie uczniowie obu działów mieli możliwość uczenia się gry na fortepianie, akordeonie, instrumentach dętych (blaszanych i drewnianych) oraz perkusji.

Pierwszą siedzibą szkoły był budynek przy ulicy Ks. Koziołka w Krapkowicach

obecnie

PSM I st. im. Piotra Świerca w Krapkowicach jest jedną      z 14 placówek tego typu na Opolszczyźnie i obejmuje swym zasięgiem 4 powiaty (prudnicki, krapkowicki, strzelecki i opolski) oraz 7 gmin (Walce, Głogówek, Tarnów Opolski, Gogolin, Zdzieszowice, Krapkowice, Prószków).

Lekcji udziela doświadczona kadra nauczycielska, dzięki której uczniowie mogą zgłębiać tajniki gry na fortepianie, akordeonie, gitarze, instrumentach dętych drewnianych (klarnet, saksofon, flet, obój ), instrumentach dętych blaszanych (trąbka, puzon, tenor i tuba), instrumentach smyczkowych (skrzypce, wiolonczela) i perkusji.

Rozwijane są też zdolności i umiejętności oraz poszerzane wiadomości z zakresu rytmiki, kształcenia słuchu i audycji muzycznych, a ponadto uczniowie w zależności od predyspozycji i zainteresowań uczestniczą w zajęciach chóru, orkiestry dętej lub kameralnych zespołach instrumentalnych.

Obecnie szkoła mieści się przy ulicy Krawieckiej 1.

Przewiń do góry
Skip to content